A barátpapagáj
Leírása : A hím és nõstény egyforma. A fiatal fakóbb zöld.
Hazája: Kelet- és Közép-Argentína, Uruguay. Régóta importált és kedvelt madár. Az egyetlen papagájfaj, amely nem odúban költ, hanem szabadon álló, terjedelmes, felül boltozott fészket készít oldalra nyíló bejárattal. Minden állatkertben tartják, sõt szabadon eresztve sem szökik meg, hanem az állatkert területén építi nagy fészkét, mely a látogatók részére szórakoztató látványosság.
Viselkedése: ha csak egy példányt tartunk, annak elegendõ egy nagyobb papagájkalicka, különösen akkor, ha idõnként a lakásban szabad repülést engedélyezünk. Felügyelet nélkül azonban nem tanácsos hagyni, mert rágásával komoly kárt okoz. Tanulékony madár, különösen a fiatal példányok megtanulnak néhány szót beszélni is. Összeférhetetlen minden más madárral, nála jóval nagyobb papagájokat is megtámad. Saját fajával azonban kisebb-nagyobb nézeteltérések ellenére is megfér. 8-10 pár kedvezõ körülmények között egy hatalmas, várszerû fészekkomplexumot készít, amelyben minden párnak megvan a maga lakása. Rossz tulajdonsága, hogy kibírhatatlanul rikácsol, különösen akkor, ha valami szokatlan dolog izgatja. Egyébként csendes társaság, de ha látogató, tehát idegen jön, éktelen lármába kezdenek, és ezt csak akkor hagyják abba, ha a zavaró körülmény megszûnik.
Költés: költetése a fogságban nem nehéz. Tágas volierben magában tartott pár az év bármely szakában hajlandó költeni. A röpdében lehetõleg magasan, a fészek megépítéséhez alkalmas ágrendszert erõsítsünk. Abba erõs ágakból alapzatot készítsünk, hogy a madarak fészeképítõ munkáját megkönnyítsük. Fészeképítéshez különösen szeretik a hajlékony nyírfavesszõt. A hím hordja az anyagot, a nõstény épít. A tojások száma 4-6. A nõstény egymaga kotlik 25-26 napig. A fiókák 45-46 nap múlva repülnek ki.
Táplálásuk: köles, fénymag, zab, fõtt rizs és fõtt kukorica, gyümölcs, félérett fûfélék termése, zöldeledel és friss ágak, hogy legyen mit rágniuk. A fiókák felneveléséhez a felsorolt magvakat csíráztatott állapotban is adjuk. Lágyeledel : áztatott és kinyomott fehér kenyér, tojáskenyér, keksz, fõtt tojás, sok zöldeledel (saláta, tyúkhúr, nagy útifû, uborka). Mivel a barátpapagáj kitûnõen bírja a hideget, több ízben kísérleteztek szabadon tartásával. Minthogy hatalmas fészeképítményüket évekig lakják, annak javításával, kibõvítésével a költési idõszakon kívûl is foglalkoznak, ezért bizonyos mértékig helyhez kötött madarakká válnak. Éppen ez a körülmény teszi õket különösen alkalmassá arra, hogy szabadon való tartásukkal kísérletezzenek. Csak akkor szabad õket szabadon ereszteni, ha volierben fészküket már megépítették. Berlinben, Görlitzben, Münchenben és más városokban fõleg állatkertek kezdeményezésére szabadon engedtek több pár barátpapagájt. A madarak költöttek, fészküktõl 2 km-nél nagyobb távolságra nem repültek, el is szaporodtak, a gyümölcsösökben jelentõs kárt okoztak. |