A gyémántpinty színváltozatai |
A tenyésztőket 1976-ban megörvendeztette a sárga farcsíkú mutáció megjelenése. Akkor még ez a szín inkább a rozsdavörös és narancssárga szín közötti átmenet volt. De a szívós és kitartó tenyésztői munka következtében ez a szín mára sötétsárga lett. A csőr narancssárga. A sárga farcsíkú mutáció a vadszínnel szemben receszíven öröklődik. A fészekaljban már két hét múlva látható, hogy van-e sárga farkcsíkú fióka.
Barna színmutáció. A vad színnel szemben kifejezetten világos szárny jellemző. Az első párok 1979-ből származtak. A tenyésztők által nem kifejezetten megbecsült, szűk körben ismert e színváltozat.
Öröklődés: Mindkét előző színváltozatra a receszív - domináns öröklődésmenet ismeretében a következő: (S: sárgafarcsíkú N: normál, Ns: normál, sárgafarcsíkú hordozó. X: keresztezve S x S = 100% S S x N = 100% N (sárga hordozó, a génpár egyike a domináns N gént, míg a másik a receszív S farcsíkért felelős gént tartalmazza)
S x Ns = 50% S , 50% Ns Ns x Ns = 25%S, 25% N, 25% Ns
A barnaszárnyú mutáció bár izabell hátúnak tűnik (!) nem nemhez kötött öröklődésű! Az előbbiek (domináns - receszív öröklődés) jellemző erre a színváltozatra is.
Az izabell öröklődése nemi kromoszómához kötött, mégpedig az X kromoszómához. Miután a tojók kromoszóma konstellációja XY és a hímeké XX (az emberrel ellentétben), a tojók színe mindig az Y kromoszómához társuló. Így normál tojó és heterozigóta hím (egyik kromoszómán normál a másikon izabell gént hordoz) utódjai: 25% normál hím, 25% normál (de hordozó) hím, 25% normál tojó, 25% izabell tojó. Ha izabell a hím, a génpár mindkét tagja izabell receszív gént tartalmaz. A hím az öröklődés szempontjából úgynevezett egyöntetű homozigóta + normál tojó: 50% normál, izabell hordozó hím, 50% izabell tojó.
Izabell hím + izabell tojó >> 100% izabell madarak (50% tojó, 50% hím).
Várható színváltozatok
Az ékfarkú és a szakálas amandinához hasonlóan az izabell szín kivilágosítása fehérré a jelenlegi tenyésztői cél. Időnként fehér tollakat tartalmazó tollruhájú egyedekről érkeznek jelentések (BIRD magazin), de stabil tarka törzs közlésre még nem került. | | |