A kk szn hullmos papagj |
A zld hullmos papagly sznmutcii utn az els ms szn mutci a srga szn (nem lutin) hullmos. Hrom varicija ismert: a vilgos, a stt s az olajsrga. A lutink megjelense ta a tenysztse kiss httrbe szorult. Ma mr kevesen tenysztik, a killtsokon elg ritkn lehet vele tallkozni. Ez a madr recesszv rklsmenet, rla taln majd a recesszveket ismertet rsomban fogok bvebben rni.
A kk szn hullmos
Az els kk mutcik 1880 krl Belgiumban s Nmetorszgban szlettek, ezeket nem tudtk rgzteni s gy elvesztek. 1910-ben ez a mutci jbl jelentkezett Angliban, ahol sikerlt a sznt rgzteni s gy elindulhatott ez a szp szn madr hdt tjra. Npszersgt taln mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy 1910-ben az els madarat 10 angol fontrt adtk el. A japnok ksbb az gsznkkekrt 100-125, a kobalt kkekrt s a mlyva sznekrt 150-175 fontot fizettek. Az 1910-ben szletett gsznkk madarunkat 1921-ben Franciaorszgban a kobaltkk kvette, majd 1924-ben a mlyva szn. A kkek legszebb szn mutcija a viola szn, hogy ez a mutci mikor jtt ltre, errl nincs adatom, de 1954-ben mr ltezett. A kobalt, a mlyva s a viola szn madarak dominnsak. A viola a mlyva, a kobalt s az gsznkk felett. A mlyva a kobalt s az gsznkk felett, a kobalt az gsznkk felett. A hrom stt sznnek van dupla s szimpla dzis vltozata. A hrom sttebb vltozat nagyon rtkes madr a klnbz sznvltozatok tenysztsnl. A ngy f szn mellett ltrejtt kt kztes szn madr a viola gszn s a viola mlyva kk. A killtsokon az gsznkket kln osztlyban lltjk s brljk el a tbbi kk mutcitl.
A kk szn madarak egymssal s a zld sznekkel val prostsbl az albbi szn fiatalok vrhatk a teljessg ignye nlkl:
gsznkk x gsznkk = 100 % gsznkk
gsznkk x Kobaltkk = 50 % gsznkk 50 % Kobaltkk
gsznkk x Mlyvaszn = 100 % Kobaltkk
gsznkk x Vilgos zld = 100 % Vilgos zld/kk
gsznkk x Stt zld = 50 % Vilgos zld/kk 50 % Stt zld/kk
gsznkk x Sttzld/kk = 25 % Vilgos zld/kk 25 % Stt zld/kk 25 % Kobaltkk 25 % gsznkk
gsznkk x Olajzld = 100 % Sttzld/kk
gsznkk x Olajzld/kk = 50 % Sttzld/kk 50 % Kobaltkk
Kobaltkk x Kobaltkk = 25 % gsznkk 50 % Kobaltkk 25 % Mlyvaszn
Kobaltkk x Kobaltkk DD = 33 % gsznkk 33 % Kobaltkk 33 % Mlyvaszn
Kobaltkk x Mlyvaszn = 50 % Kobaltkk 50 % Mlyvaszn
Kobaltkk x Vilgoszld = 50 % Vilgoszld/kk 50 % Sttzld/kk
Kobaltkk x Vilgoszld/kk = 25 % gsznkk 25 % Kobaltkk 25 % Vilgoszld/kk 25 % Sttzld/kk
Kobaltkk x Olajzld = 50 % Sttzld/kk 50 % Olajzld/kk
Kobaltkk x Olajzld/kk = 25 % Kobaltkk 25 % Mlyvaszn 25 % Sttzld/kk 25 % Olajzld/kk
Mlyvaszn x Mlyvaszn = 100 % Mlyvaszn
Mlyvaszn x Vilgoszld = 100 % Sttzld
Mlyvaszn x Vilgoszld/kk = 50 % Sttzld/kk 50 % Kobaltkk
Mlyvaszn x Sttzld = 50 % Sttzld/kk 50 % Olajzld/kk
Mlyvaszn x Sttzld/kk = 50 % Kobaltkk 50 % Sttzld/kk
Mlyvaszn x Olajzld = 50 % Mlyvaszn 50 % Olajzld
Mlyvaszn x Olajzld/kk = 50 % Mlyvaszn 50 % Olajzld/kk
A fent felsorolt szzalkos arnyok csak a tbb szz prba prostsakor jnnek ki. Genetikailag termszetesen nagyon sok tnyezvel kell szmolnunk. Pl.: nem mindegy, hogy a sznhordoz (angolul split, nemzetkzi jele trt vonal) pl.: zld/kk vagy zld/lutin stb. A cikk fenti rszben lthat, milyen kk sznt hordoz, illetve az sk milyen sznek voltak, a szlk dupla vagy szimpla szn dzisak-e. Vigyzni kell a stt faktor madarak prostsnl, a violaszneknl (kvetkez cikk) pldul egyes prostskor a letlis gnek elg srn szerepet jtszanak. Nlam a mlyvaszn x olajzld s mlyvaszn x olajzld/mlyvaszn prostsaimnl nagyon sok volt a tojsban meghalt embri. n ezt a letlis gnek szerepnek tudom be, lehet hogy tvedek, ez idig szakirodalomban nem tallkoztam pontos magyarzattal a mlyva s olajzlddel kapcsolatban. Itt szeretnm felhvni kedves tenyszt trsaim figyelmt, hogy tenyszmadarat csakis olyan helyrl vsroljanak, ahol komoly tenyszti munka folyik! A vsrolt madrrl krjenek el minden adatot, gondolok itt szrmazsra, szlk, testvrek s unokatestvrek killtsi eredmnyeire stb. Soha ne vsroljanak madarat fellengzs hirdetktl, s plne tbbfajta madarat tenysztktl. Higgyk el nekem, hogy ott nem folyik tgondolt, tervezett tenyszti munka, ilyen helyen csak a pnzszerzs, a kereskedelem az elsdleges. | | |