Az Indonéz szigetvilágot (Maluku, Kai, Ari, Új-guinea, Északi Salamon szigetek) benépesítő, elsősorban az alacsony tengerparti erdőket, mocsarakat lakó öt alfajból számomra a legtetszetősebb Charmosina Placentis Ornata alfajra 2000. júniusában tettem szert nemrég elhúnyt barátom és tanítóm Horváth József jóvoltából.
A 17-18 cm-es madarakhoz kettő kirepülés előtt álló, ismeretlen ivarú fiókával jutottam hozzá. Egyébként a felnőtt madarak ivari megkülönböztetése teljesen egyértelmű. Míg a tojó a zöld összes árnyalatával és arcának sárga-fekete csíkjával szinte egyszerűnek tűnik, addig a hím arcfoltja és fültájéka kék, arca piros, szárny alatti része is piros. Mivel ezek a madarak egy éves korukra színesednek ki, folyamatos tévhitben voltam a fiatal madarak ivarával kapcsolatban, párnak képzeltem őket. A második sikeres fészekaljánál rájöttem a tévedésre, és a kiváltó okra is. Az éppen tokosodó hím fióka szárny alatti része az első pillanattól kezdve piros, míg a tojóé sárga. A megtévesztés a madarak arcán van. Mind a két ivarnak egyformán piros az arca! A felnőtt hímre hasonlítanak a többi madárral ellentétben, ahol a fiatalok inkább a tojóra hasonlítanak.
A többi lóri fajtához hasonlóan a Szép lóri is egész évben folyamatosan költ. Körülbelül négy hónapos ciklusokban tojja le kettő tiszta fehér tojását. A húsz napon át tartó párosodást követi az első, majd három napra rá a második tojás lerakása. Az öregek felváltva kotlanak huszonhárom napig. A fiókák nem egyszerre kelnek ki. A teljesen kiszínesedett fiókák 60-62 napos korukban repülnek ki.
Kezdő madarász lévén türelmetlenségemnek köszönhetem három költésem sikertelenségét. Az első sikeres költést ellenőriztem az elejétől a végéig. Gondolom madaraim ezt zokon véve nem hajlandók abba az odúba letojni, amibe egyébként minden éjjel alszanak.
A tojások kb. 1,5-2 havonta jöttek, nem szoktak összetörni, így megpróbáltam a fészekbe berakni. Sikertelenül. A tojások az odúban minden esetben összetörtek.
A csendes és szelíd madaraim a tojást illetve tojásokat óriási hangzavar mellett törték össze.
A vásárláskor még fészekben levő fiókák tojók lettek, a második költés pár lett. Jelenleg is folyamatos párosodási ciklus van az öreg madaraknál, a fiatalok 2002. októberében lesznek ivarérettek. CITES I kategóriába tartozó madarak lévén nagyon örülök a sikeres költéseknek. Ritkasága miatt minden egyes pár egy kis részt ment meg a Földből.
Ezek a csodálatos kis ékszerek bohókás viselkedésükkel, szeretetükkel nap mint nap megörvendeztetik a kicsit gondosabb odafigyelést és ritkaságot kedvelő természetbarát-madarász szívét. A mellékelt képek az öreg párt, illetve a kettő tojót ábrázolják. |