Elsősegélynyújtás
Az otthon kedvencként tartott madarakat számos veszéIy fenyegeti. Mit tehetünk, ha tollas kedvencünket baleset éri, hogyan lássuk el, mikor kell értesítenünk az állatorvost? Ehhez szeretnénk az alábbiakban hatékony segítséget nyu'jtani.
Vannak olyan alapvető veszélyforrások, amiket feltétlenül meg kell szüntetnünk a madarak környezetében. Ha röptetni kiengedjük a madarat, gondoskodjunk arr6l, hogy egy légtérben ne egyen más háziáliat, pI. macska, amely könnyen elkaphatja. Persze ha a madarunkat összeszoktattuk a többi állattal, és biztosan tudjuk, hogy nem jelentenek egymásra veszélyt, akkor összeengedhetik őket, de a biztonság kedvéért mindig csak felügyelet mellett. Fontos, hogy ha van akvárium, az mindig le Iegyen fedve, és más vizet telt edény, pl. forr6 leves se Iegyen a tűzhelyen elöl hagyva. A környezetszennyező illetve mérgező anyagokt6l (festékek, vegyszerek) szintén távol kell tartan a madarakat.
A lakásban történő röptetésnek legnagyobb veszéIye, hogy a madarak nekirepülhetnek az ablaküvegnek. A madarakra nézve egy ilyen baleset végzetes is lehet. Szerencsés esetben agyrázk6dást szenved a madár, amely rövid időn belül magát6l gyógyul. SúIyosabb esetben agyvérzés is kialakulhat az ütődés következményeként, melyre a madár egyensúIyzavara illetve görcsök hívják fel a gazda figyelmét. Ha ezeket a tüneteket észleljük, ne rohanjunk vele az állatorvoshoz, mert a szállítással jár6 stresszei többet árthatunk az állatnak, mint amennyi segítséget kaphatunk az orvost6l. A Iegfontosabb, hogy nyugalmas helyre helyezzük a madarat, legjobb, ha a saját kalitkájába tesszük egy csöndes és a szokásosnál hűvösebb helyre. Ha megoldhat6 és a madár elvisel, fejének hideg vizes borogatása is j6tékony hatású' lehet. Természetesen a tüneteket és a baleset körülményeit beszéIjük meg állatorvossal, aki további tanácsokkal lát majd el. Mivel az ilyen típusú' balesetek gyakran járnak csonttöréssel is, Ieggyakrabban szárny és Iábcsonttöréssei, mindenkeppen vizsgáltassuk meg szakemberrel, ha madarunk már jobban van. A teljes gy6gyulás érdekében a csonttöréses betegek a balesettől számítva 48 órán belül kell, hogy szakaszerű eilátásban részesüijenek. Madarak szárnytörésénéI pihenőhelyzetben kb. 2 hétig kell rögzíteni a törött csontot. A lábszárcsont töréseinél az is a fontos hogy a törött végtagot normál helyzetben rőgzitsék. Ha az állatorvos ficamot állapit meg, hosszabb rögzitési és gy6gyulási idővel kell számioni. Mivel a madarak ellátása különös szakértelmet igényei, így érdemes specialistához fordulni.
Azonnal forduljunk állatorvoshoz, ha a madarunkon daganatos elváltozást találunk. A hullámos papagájok például kifejezetten hajlamosak az ilyenféle elváltozásokra. Náluk már fiatal korban, akár 3 evesen jelentkezhetnek daganatok. Egyes daganattípusok j61 műthetök és a felgy6gyulási esélyek is biztat6k, de vannak olyan típusok is, melyeknéi nagyon rosszak a gy6gyulás kilátásai. Minden típusra igaz viszont, hogy a korai felismerés és az idejében elkezdett gy6gykezelés nagyban hozzájárulhat a gyógyuláshoz. A madarak szervezete sok esetben nem tudja Iegyőzni a betegséget, a műtet ellenére sem. A betegség diagnosztizálása és hatékony kezelése többnyire azért nehéz, mert amikor a madár már tüneteket mutat (Iesoványodás, erntienseg, vérszegénység), az elváltozás már nagyon előrehaladott állapotban van. A gy6gykezeiést azonban a Iegtöbb esetben érdemes megkísérelni.
Az otthon is elvégezhető műveletek közé tartozik a csőr és a karom rendszeres vágása. Persze állatorvos is elvégzi ezeket a beavatkozásokat, de egy kis gyakorlással mi is könnyűszerrel elvégezhetjük otthon, stresszmentes környezetben. Ehhez szükségünk lesz egy erős körömcsipeszre. A kistestű díszmadarak karmán áttetszik a tágy vérbő terület. Erre a területre kb. 3 mm-t ráhagyva egy határozott mozdulattal lecsípjük a köröm végét. Ezt a műveletet rendszeresen végezzük el (pár hetente), nehogy a köröm illetve a csőr túl nőljön. A túlnőtt csőr illetve karom komoly egészségügyi és táplálkozási problémákat okozhat.
Egy csepp vér esetleg a vágás helyén kicsordul, enyhe vérzéscsiIIapittóvaI illetve fertőtlenítőszerrel kezeljük.
|