A kék színű hullámos papagáj |
A zöld hullámos papagály színmutációi után az első más színű mutáció a sárga színű (nem lutinó) hullámos. Három variációja ismert: a világos, a sötét és az olajsárga. A lutinók megjelenése óta a tenyésztése kissé háttérbe szorult. Ma már kevesen tenyésztik, a kiállításokon elég ritkán lehet vele találkozni. Ez a madár recesszív öröklésmenetű, róla talán majd a recesszíveket ismertető írásomban fogok bővebben írni.
A kék színű hullámos
Az első kék mutációk 1880 körül Belgiumban és Németországban születtek, ezeket nem tudták rögzíteni és így elvesztek. 1910-ben ez a mutáció újból jelentkezett Angliában, ahol sikerült a színt rögzíteni s így elindulhatott ez a szép színű madár hódító útjára. Népszerűségét talán mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy 1910-ben az első madarat 10 angol fontért adták el. A japánok később az égszínkékekért 100-125, a kobalt kékekért és a mályva színűekért 150-175 fontot fizettek. Az 1910-ben született égszínkék madarunkat 1921-ben Franciaországban a kobaltkék követte, majd 1924-ben a mályva színű. A kékek legszebb színű mutációja a viola szín, hogy ez a mutáció mikor jött létre, erről nincs adatom, de 1954-ben már létezett. A kobalt, a mályva és a viola színű madarak dominánsak. A viola a mályva, a kobalt és az égszínkék felett. A mályva a kobalt és az égszínkék felett, a kobalt az égszínkék felett. A három sötét színnek van dupla és szimpla dózisú változata. A három sötétebb változat nagyon értékes madár a különböző színváltozatok tenyésztésénél. A négy fő szín mellett létrejött két köztes színű madár a viola égszín és a viola mályva kék. A kiállításokon az égszínkéket külön osztályban állítják és bírálják el a többi kék mutációtól.
A kék színű madarak egymással és a zöld színűekkel való párosításából az alábbi színű fiatalok várhatók a teljesség igénye nélkül:
Égszínkék x Égszínkék = 100 % Égszínkék
Égszínkék x Kobaltkék = 50 % Égszínkék 50 % Kobaltkék
Égszínkék x Mályvaszín = 100 % Kobaltkék
Égszínkék x Világos zöld = 100 % Világos zöld/kék
Égszínkék x Sötét zöld = 50 % Világos zöld/kék 50 % Sötét zöld/kék
Égszínkék x Sötétzöld/kék = 25 % Világos zöld/kék 25 % Sötét zöld/kék 25 % Kobaltkék 25 % Égszínkék
Égszínkék x Olajzöld = 100 % Sötétzöld/kék
Égszínkék x Olajzöld/kék = 50 % Sötétzöld/kék 50 % Kobaltkék
Kobaltkék x Kobaltkék = 25 % Égszínkék 50 % Kobaltkék 25 % Mályvaszín
Kobaltkék x Kobaltkék DD = 33 % Égszínkék 33 % Kobaltkék 33 % Mályvaszín
Kobaltkék x Mályvaszín = 50 % Kobaltkék 50 % Mályvaszín
Kobaltkék x Világoszöld = 50 % Világoszöld/kék 50 % Sötétzöld/kék
Kobaltkék x Világoszöld/kék = 25 % Égszínkék 25 % Kobaltkék 25 % Világoszöld/kék 25 % Sötétzöld/kék
Kobaltkék x Olajzöld = 50 % Sötétzöld/kék 50 % Olajzöld/kék
Kobaltkék x Olajzöld/kék = 25 % Kobaltkék 25 % Mályvaszín 25 % Sötétzöld/kék 25 % Olajzöld/kék
Mályvaszín x Mályvaszín = 100 % Mályvaszín
Mályvaszín x Világoszöld = 100 % Sötétzöld
Mályvaszín x Világoszöld/kék = 50 % Sötétzöld/kék 50 % Kobaltkék
Mályvaszín x Sötétzöld = 50 % Sötétzöld/kék 50 % Olajzöld/kék
Mályvaszín x Sötétzöld/kék = 50 % Kobaltkék 50 % Sötétzöld/kék
Mályvaszín x Olajzöld = 50 % Mályvaszín 50 % Olajzöld
Mályvaszín x Olajzöld/kék = 50 % Mályvaszín 50 % Olajzöld/kék
A fent felsorolt százalékos arányok csak a több száz próba párosításakor jönnek ki. Genetikailag természetesen nagyon sok tényezővel kell számolnunk. Pl.: nem mindegy, hogy a színhordozó (angolul split, nemzetközi jele tört vonal) pl.: zöld/kék vagy zöld/lutinó stb. A cikk fenti részében látható, milyen kék színt hordoz, illetve az ősök milyen színűek voltak, a szülők dupla vagy szimpla szín dózisúak-e. Vigyázni kell a sötét faktorú madarak párosításánál, a violaszínűeknél (következő cikk) például egyes párosításkor a letális gének elég sűrűn szerepet játszanak. Nálam a mályvaszín x olajzöld és mályvaszín x olajzöld/mályvaszín párosításaimnál nagyon sok volt a tojásban meghalt embrió. Én ezt a letális gének szerepének tudom be, lehet hogy tévedek, ez idáig szakirodalomban nem találkoztam pontos magyarázattal a mályva és olajzölddel kapcsolatban. Itt szeretném felhívni kedves tenyésztő társaim figyelmét, hogy tenyészmadarat csakis olyan helyről vásároljanak, ahol komoly tenyésztői munka folyik! A vásárolt madárról kérjenek el minden adatot, gondolok itt származásra, szülők, testvérek és unokatestvérek kiállítási eredményeire stb. Soha ne vásároljanak madarat fellengzős hirdetőktől, és pláne többfajta madarat tenyésztőktől. Higgyék el nekem, hogy ott nem folyik átgondolt, tervezett tenyésztői munka, ilyen helyen csak a pénzszerzés, a kereskedelem az elsődleges. | | |