Egyéb
Sokféle táplálékot szoktam adni madaraimnak, hogy színesebbé tegyem az étrendjüket. Például csipkebogyót, bodzavirágot, nyárfa, fűzfagallyakat, a kőrisfa termését, sovány főtt húst csontostól. A fűzfagally a törpepapagájoknak nélkülözhetetlen a fészeképítéshez, de a többi is elcsipegeti a kérgét, rügyeit, leveleit. Így nem nő túl a csőrük, karmuk. Arról nem beszélve, hogy a fűzfa igen egészséges, sok benne az ásványi anyag. A fűzfateát, mint gyógyhatású készítményt a humángyógyászatban is használják. A csipkebogyó sok C-vitamint és karotint tartalmaz. A főtt húsnak magas a fehérjetartalma és a vastartalma is jelentős. A neophemák, nimfák, verébpapagájok lecsipegetik a csontról a húst, az agapornisok és a kecskepapagájok a vékonyabb csontokat is meg ill. szétrágcsálják, a kissándorok pedig a csirke combcsontot is megeszik. A csontban sok a kalcium és a foszfor, a hús pedig madaraim fehérje kiegészítésének skáláját teszi szélesebbé.
Ásványi anyag- és vitamin kiegészítők
Papagájaim előtt egy kis tálban mindig áll Zeolit és Univit B vagy Nutrafort 3 keveréke és kvarchomok, amiből étvágy szerint fogyasztanak. A Zeolit ásványi anyag kiegészítő, makro- és mikroelemeket tartalmaz, megelőzi a kannibalizmust és a tolltépést. Az Univit vagy Nutrafort pedig baromfiak számára gyártott vitamin kiegészítő, valamint megfelelő arányban tartalmaz kalciumot és foszfort. A kvarchomokra azért van szükség, hogy a madár megfelelően meg tudja emészteni a takarmányt a zúzógyomrában.
Ivóvíz
Alapvető jelentőségű, hogy a papagáj előtt mindig friss, tiszta, csíraszegény, megfelelő hőmérsékletű, ivóvíz minőségű víz legyen. A vizet naponta egyszer, nyáron kétszer háromszor is cserélni kell. A víz nagyon hamar megromlik, megbüdösödik, ha meleg van, a madár beleüríti a bélsarát, belehordja az élelmet, főtt tojást stb. A szennyezett, büdös víz a legnagyobb rizikófaktor, a legkomolyabb fertőzési forrás. A díszmadarak takarmányozása, a táplálóanyag igény optimális kielégítése mind a papagájok tartásának, a hosszú élettartam elérésének, mind a céltudatos tenyésztői munkának, a megfelelő számú és minőségű utód elérésének alapja. Ezért kívánatos, hogy tisztában legyünk az egyes papagájfajok igényével, és a takarmányfélék beltartalmi mutatóival.
|