Madarunk a legegészségesebb, legellenállóbb díszmadár, ritkán betegszik meg.
A szabad természetben minden madár az utolsó pillanatig titkolja, ha nem egészséges. Míg erre képes, még kapott egy esélyt a túlélésre a ragadozókkal szemben, közben talán meg is gyógyul. Így viselkedik a tartott madár is. Vesztére, mivel a betegség tünetei akkor jelentkeznek, mikor már sokszor késő. Ezért, főleg etetéskor, mindig vegyük szemügyre állományunkat. Némi gyakorlattal hamar észrevesszük, ha valami nincs rendben. A legkisebb betegségtünetet is komolyan kell vennünk.
Ha madarunk felborzolt tollal gubbaszt, pláne a kalit aljában, szárnya alá dugja a fejét, lóg a szárnya, szeme fénytelen, zavaros, esetleg váladékos, kapkodva, sípolva szedi a levegőt, orrlyuka váladékos, tüsszög, köhög, hörög, ott valami baj van. Ha hosszú ideig egykedvűen üldögél az etető előtt, anélkül hogy enne, esetleg evés nélkül turkálgat a magban, biztosak lehetünk benne, hogy beteg. Persze az egészségre még nem garancia a jó étvágy. Gyanús a túlzott élénkség is. Ha valamelyik testrészét az ülőbothoz, kalitrácshoz feni, idegesen odakap valamelyik részéhez, túl sokat tollászkodik, valószínűleg külső parazitái vannak. Támpontul szolgál a madár ürüléke is. Az egészségesé kerek, szilárd, zöldes, közepén fehér ponttal, ami az ürülékkel együtt távozó húgysav. Ha amorf, nyálkás, vízszerű, esetleg véres, nagyon oda kell figyelnünk. Hasmenésre utal, ha a végbélnyílás körüli tollak összeragadtak, piszkosak. Az ijedség is okozhatja, ha nem erről van szó, betegségtünetként kell felfognunk.
Legelső teendőnk, hogy a beteget eltávolítjuk a többi közül. Ezzel nemcsak a kór esetleges továbbterjedését gátolhatjuk meg, de a páciens nyugalmát is biztosíthatjuk. Tegyünk alá nedvszívó papírt, amin az ürülék állományát könnyebben ellenőrizzük mint a sóderen. A papírt naponta cseréljük, a régit égessük el. Vonjuk el a zöld és a lágyeleséget, csak száraz magot és csumizt kapjon, inni gyenge kamillateát. A kalitot meleg helyre vigyük, kb. 35 fokot kell biztosítanunk. Gondoskodjunk a megvilágításról is, hogy bármikor lásson enni. Nyugat-Európában a kereskedésekben készen kapható "kórházkalit", de ilyet némi kézügyességgel magunk is készíthetünk. Mintául a kiállítási standardkalit vehető, ami 3 oldalról zárt, egyfelől nyitott. Ennek hiányában valamelyik kisebb tartalékkalitunk is megteszi, amire íróasztal, vagy infralámpát irányítunk. Takarjuk le törülközővel, hogy hullámosunk ha akar, félrehúzódhasson a fény, ill. a közvetlen sugárzás elől. Az infrát kb. 30-40 cm-re állítsuk a kalittól, naponta 2-3 alkalommal, 20-20 percig tartson a kezelés. Ügyeljünk, hogy utána ne érje hideg a madarat. A "sötét" infrasugarak nem hatolnak mélyre a szervezetben, inkább melegítenek. A "világos" számunkra megfelelőbb, nemcsak a bőrt, de az alatta lévő izomzatot is átmelegíti. Kitágítja a vérereket, felgyorsítja a vérkeringést, az anyagcserét, ingerli a vegetatív idegrendszert. Jótékony hatása valószínűleg abban áll, hogy a felépülés érdekében mozgósítja a szervezet tartalékait. Nem csodaszer, inkább elsősegély, sokszor látványos javulást eredményez. Ha 2-3 nap múlva sem hoz eredményt, állatorvoshoz kell fordulnunk. (Ez a többi házi gyógymódra is vonatkozik.)
Viszonylag gyakori az emésztőrendszer megbetegedése. Felismerhető a barnás, vízszerű, hurutos ürülékről, a végbélnyílás körüli összeragadt tollakról és kipirosodott bőrről. A madár a tollai közé dugja a fejét, a vízveszteség miatt rövid idő alatt annyira lesoványodik, hogy a mellcsontja élesen kiáll. Okozhatja megfázás, léghuzat, túl hideg ivóvíz, romlott lágyeleség, erjedt, csíráztatott mag, túlméretezett zöldeleség adag. A hasmenésest különítsük el, a gyógykalitot melegítsük fel kb. 35 fokra. Száraz magot, kamillateát kapjon. Ha elfogadja, hasznos lehet a mák is. A végbélnyílás körüli tollakat óvatosan, langyos vízzel mossuk le, a madarat szárogassuk meg.
A székrekedés sokkal ritkább, amelyikük rendszeresen kap csíráztatott magot és zöldeleséget, annál jóformán elő sem fordul. A madár erőlködve próbál pottyantani, esetleg végbéltájékát az ülőbothoz dörzsöli. Félborsónyi vaj, szemcseppentővel a csőrbe adott pár csepp ricinusolaj segíthet. A madár mérgezési tüneteket mutathat akkor is, ha túl sok növényi rostot vett fel, pl. túlzott zöldeleségnél. A ricinusolaj ekkor is segíthet. Az igazi mérgezésnek elsősorban a szobában szabadon röpködő hullámos van kitéve. Ha az infravörös sugárzást idejében alkalmazzuk, kihányhatja a lenyelt anyagot.
|