Élőhelyük Afrika. Testhossza kb. 15 cm. A hím és a tojó testméretre általában azonos. Átlagos élettartama jó tartás mellett 10 év. A költési idő megfelelő tartás mellett 23-25 nap, ez a két napos eltérés azért jelentkezhet, mert vannak olyan tojók, amelyikek a második tojás után kezdik meg a kotlást, de volt már olyan eset is, ahol a harmadiknál indult meg a költés. A fiatal madarak, amennyiben a szülők jó nevelők, 42 nap múlva lesznek röpképesek, de itt is pár napos eltérés előfordulhat. Színezete fakóbb a felnőttekénél, csőrükön sötétbarna rajzolat látható ellentétben a kifejlett példányokkal, ahol a csőr szaruszínű. Táplálékuk alapját kanárieleség, köles, zabdara és némi napraforgómag képezi, de rendszeresen adjunk nekik almát és zöldeleséget a fiatalok nevelésekor, egészítsük ki az étrendjüket lágyeleséggel (főtt kemény tojás, sárgarépa reszelve, búzacsíra, kukoricadara, mindez puhára főtt rizzsel is keverhető). Az, hogy a fiatalok már röpképesek, nem azt jelenti, hogy teljesen önállóak. Általában érdemes kb. még 8-10 napig szüleikkel hagyni megfelelő ellenőrzés mellett, mert főleg a tojók a törpepapagájoknál agresszívek tudnak lenni. Az azonos nemű fiatalokban kárt is tehetnek, ami a madárka életébe is kerülhet. Azért nem kell megijedni, mert egy jó költőnevelő párnál ilyen nem fordul elő, sőt a kifejlett fiatalokkal az odújukban együtt töltik az éjszakát. Szokták őket tartani kolóniában (több pár egy röpdében), de én az egypáros elhelyezést (80x 40x40 cm-es kalit) javaslom a verekedések, fészekdúlások elkerülése végett. Egyesek véleménye alapján egy-két szó erejéig hangutánzásra is képesek ilyen "beszélő" madárral én még nem találkoztam, de a füttyhangok, csengőhangok (pl. telefon) utánzására képesek lehetnek.
Ismertebb színváltozatai: rózsásfejű (vadszín), pasztellkék (barackfejű), lutino (sárga piros szemmel) és a tarkák számtalan változata.
Néhány jó tanács
Az agapornisok fészeképítők, ezért biztosítsunk számukra fészkelőanyagot fűzfaágacskákat vagy mogyoróágat nálam még bevált a fürtösköles szára is. A rózsásfejű papagájok szárnyukba tűzdelve hordják be az oduba a fészkelőanyagot. Keresztezhetők ugyan a törpepapagájok, sőt érdekes színű utódok születnek, de mivel a genetikailag öröklött két féle fészeképítő és más tulajdonságok miatt tovább nem szaporíthatók!
Ügyeljünk a páratartalomra!
Túl nagy odút ne biztosítsunk számukra, max. nimfának is megfelelőt, de elfogadják a kisebbet is!
A fiatalokat egy nagyobb szobai volierbe helyezzük el, ők majd kiválasztják párjukat egy örök életre, nem véletlen, hogy szerelem madaraknak hívja az angol (Love Birds)
|