A dszmadarak testn klnbz parazitk lhetnek. Ezeket a parnyi zeltlbakat kt csoportba oszthatjuk.
Az egyikbe a vrs szn madrtetatkk tartoznak, ezek a madarakat csak idszakosan, vrszvs cljbl keresik fel, majd elhagyjk s elrejtznek bvhelyeiken. A msik csoportba soroljuk az atkkat, amelyek llandan a gazdallaton lskdnek, s ritkn hagyjk el a madarat, csak olykor, ha az atkk tmsznak egy msik madrra vagy ha a gazdallat elpusztul. Az idszakos parazitk gyakoribbak a dszmadaraknl, mint a folyamatos lskdk. Elszaporodsuknak a meleg kedvez. Vrszvssal llandan zavarjk, idegestik a madarat, st slyosabb esetben pusztulst is okozhatnak. Az atkk, mivel a br rtegeibe hatolnak, csnya brgyulladst okozhatnak. Mindkt kls parazita klnsen sok krt okoz a fiatal, nvendk madaraknak, hiszen gtoljk fejldsket. Az idsebb madarak pedig a betegsg miatt kevesebb eledelt fogyasztanak s ritkbban prosodnak. A vrs madrtetatka egybknt emberre is tterjedhet.
Vrs madrtet atkk: A szabad szemmel mg alig szrevehet, parnyi parazitk, ha idejben nem vesszk szre ket, hihetetlen mrtkben elszaporodhatnak. Kezdetben a madarakat csak jjelente keresik fel vrszvs cljbl, nappal a kalitka repedseiben, az lrdon bjnak meg. Ha tlsgosan elszaporodnak, akkor nappal is felkeresik a gazdallatot, s szinte llandan zaklatjk. Az atkk tojs s krte alakak, amg hesek, inkbb srgs sznek, ahogy teleszvjk magukat a madr vrvel, sttpirosak. Igen ellenllk s fejldsi alakjaik kzel fl vig is ellnek tpllk nlkl. ppen ezrt, ha a kalitkt nhny hnapig resen hagyjuk, nem szabadulunk meg az atkktl. Petket raknak, amelyek melegben hihetetlen gyorsan fejldnek s napokon bell kibjnak a lrvk, amelyek rvid id alatt felkeresik a madarat s vrt szvnak. Vrszvsuk miatt a madarakon vrfogyottsg, sennyvessg lp fel, az ellenll kpessgk nagy mrtkben cskken, s nha el is pusztulhatnak. Az atkssg jl felismerhet, ha a kalitkra jjel fehr ruht tesznk, mert erre a vrs madrtetatkk rtelepednek s reggel levve a ruht, szmtalan parnyi vrs pontot ltunk. A parazitk olyan madarakkal hurcolhatk be, amelyek fertzttek. ppen ezrt tancsos minden j jvevnyt alaposan tvizsglni, mieltt a tbbi madr mell helyezzk. A parazitk ellen ma mr biztos kmiai szerekkel, - pl.: ditrifon piretrin - rendelkeznk, de mivel nem mindegy, hogy milyen hgtsban alkalmazzuk a szert, ezrt mindenflekppen llatorvos segtsgt krjk a kezelsnl.
A lbrhssg: ezt a kellemetlen betegsget parnyi rhatkk okozzk. Az atkk a lbak tollatlan rszt fed brpikkelyek al furakodnak, s jelenltkkel hamarosan brgyulladst okoznak. Elszr szvetnedv szivrog a kiss felemelkedett brpikkelyek kz a brfelletre, majd ez beszrad s a br korpsodik. A levlt nem sejtmaradvnyok, a beszradt szvetnedv prkkk alakul, s a lbbr pikkelyeit egyre jobban felemeli. A beteg lb meglehetsen viszket, az llat csipkedi s ez mg inkbb fokozza a prkkpzdst. Elbb-utbb a vgtag megvastagszik, s olyan, mintha msz tapadt volna r. Innen a betegsg msik gyakori neve: a meszes lb.
A gyullads miatt az llat tipeg, nehezen ll a lbn, st nha ltalnos kzrzeti zavarok is jelentkeznek. Az atkk a beteg llatrl az egszsgesre is tmsznak gy, hogy a fertzs az egyik llatrl a msikra terjed. A meszes lb a jellegzetes tnetei miatt knnyen felismerhet. A slyosabb esetek is viszonylag knnyen gygythatk. A prkket elszr meleg, glicerines vzzel kell felpuhtani, majd vatosan eltvoltani. Kitn s bevlt szer a ditrifon megfelel hgts oldata. A ditrifon megfelel szzalkos oldatnak elksztshez ugyancsak tancsos az llatorvos segtsgt krni. |