Hazja Dl-Kna, Kwangtung s Kwangsi tartomny, szak Vietnam, Kelet-Tonkintl nyugat fel a Vrs folyig.
Lersa: A kakasnl a hossz tollak, a vastag bbita, az ll, a torok, a nyak ells rsze s als oldala mlykkes fekete sznezet, felsrsz tiszta fehr, a hton s a szrnyakon keskeny fekete V forma derkszgbe sszefut vonalakkal, amelyek szlessge a szrnyak fel nvekedik. A hossz farok tollak tiszta fehrek, kicsi, vkony fekete vonalakkal a kls zszl alapjn. Csupasz, a drgsben megnyl arclebenye lnk skarltvrs. risze narancssrga, csre zldes-fehr stt alappal, lba ragyog krminpiros.
Ez a fajta a legnagyobb s a legfehrebb az ezstfcnok csoportjban. Szintn ennl a legfinomabb a fekete tollrajzolat. Szrnyai 265-297 mm, farka 600-700 mm, slya 1600 gramm.
A tykoknl a tollazat egyszn oliva-barna homlyos stt pttyzttsggel s vilgos tollszrral. A bbitatollak hegye fekete, az ll s a torok fehres szrkn pttyztt. A has s az altest barna, nha fehrrel vagy vilgos szrkvel vonalkzott. A kls farktollak barnval, feketvel s fehrrel szeglyezettek, stten hullmosak. Szrnyai 240-260 mm, farka 240-320 mm, slya 1300 gramm. A pelyhes csibknek vilgos aranybarna fejk van fekete szemgyrvel. A htuk sttbarna, mindkt oldalon izabella fehr vonal lthat. Az oldaluk fehres izabella szn, mellk srga. A fszekalj 10-12 db tojsbl ll, a tojsok szne vilgos s sttrzsaszn, vagy izabella szn. A tojsok hzityktojs nagysgak.
letmdja: Az ezstfcn a hegyvidki erdket, a bambuszligeteket, buja, bokros, pfrnyos vidkeket npesti be. 1500-1800 m magassgig megtallhat. A madarak rendszerint csapatokban jrnak s nem flnkek. Elterjedsi terletk risi. A kzeli kipusztulsrl szl jelentsek szerencsre egyenlre mg alaptalanok. Ezstfcn nemcsak a legismertebb, hanem ktsgtelenl ennek a csoportnak a legszebb kpviselje is. A knaiak ezt a madarat mr 2000 ve dicstettk a kltszetkben, s dekoratv sznpompjt gyakran megrktettk a festszetben is, majd vek sorn hziastottk. A XVIII. szzadban mr tenysztettk Angliban s Franciaorszgban, s ma is Eurpa egyik legkedveltebb dszfcnjnak tartjk.
Az ezstfcn a fcn nemzetsg ignytelen kpviseljhez tartozik. Jl tri nlunk a szlssges idjrst, s alig ignyel gondosabb polst, mint a hzityk. A szabad kifut kitnen alkalmas szmra, ellenll kpessge s szernysge miatt minden kezd tenysztnek a legmelegebben ajnlhat. A kakas ugyan nagyon verekeds kedv s ezrt ms baromfifajtk kakasaival nem tarthat egytt, akkor sem, ha azok ersebbnek s nagyobbnak tnnek. A kifutban az ezstfcn kakasok viaskodsa ms szrnyasokkal, klnsen a kzeli rokonokkal nha halllal vgzdik. Az ezstfcn poligm. Rendszerint tbb tyk trsul egy kakas mell (2-3 db), s ezek egymssal bksen sszefrnek. A gondozval szemben flnksget nem mutatnak. Kivtelesen megbzhat kltk, mg a fszekbe val belenylst sem veszik zokon. Ezrt az ezstfcn tykokat jl lehet ms fcnfajtk fszekaljnak a kikeltetsre hasznlni.
Legtbbszr mr prilis vgn, legksbb azonban mjus elejn megkezddik a tojsraks. Ha a kltst a fcntykra bzzuk nem ajnlhat hogy a tojsokat a fszekben hagyjuk, mert az ezstfcn kakas sajnos gyakran tojsfal. Nem tri ssze az egsz fszekaljat, de pldja csbtja a tykokat is erre a rossz szoksra. Az ezstfcn tyk legtbbszr dlutn 5 s 7 ra kztt tojik, s nem okoz nagy gondot a tojsok sszeszedse. A tyk a kifut klnbz helyein a fldbe kapar egy kis teknt, oda rakja tojsait, s ehhez mindig visszatr. A kiszedett tojsokat mestersges tojssal ptoljuk, s csak a kotls kezdetekor cserljk vissza az eredetiekre. Ezutn is nagy figyelemmel kell ksrni a kotl fcntykot, elfordul ugyanis, hogy ha tpllkfelvtelkor elhagyja a fszket a kakas, vagy ms tykok sszetrik s felfaljk a tojsokat. Ilyen esetben clszer elklnteni ket egymstl. A fszekalj nagysga az ezstfcnnl nagyon klnbz. tlagosan 8-12 db tojst tartalmaz, de a j tojk nha 18 tojst is raknak, ha fehrjeds takarmnyt kapnak. A csibk a 25. napon kelnek ki, gyorsan nvk, kevss rzkenyek, nem kvetelnek a tenyszttl olyan sokat, hasonl a hzityk csibihez. Az ivart mr a 8. hten fel lehet ismerni. Ekkor a kis kakasoknl a farokfed tollak durvn erezettek, a jrcknl pedig finoman, szrkn pettyezettek. A stt mellsznezds is a kakas ismertetjele. A kakas a msodik letv nyarn fellti a fekete-fehr dszruht, s kt ves korra tenyszrett lesz. A fiatal tykok mr az els vben raknak fszket. trendjk hasonl a tbbi fcnfajta csibkhez.
Emltst kell tenni kitn bersgrl. Egyarnt nappal s jjel jelzi rikcsol hangjval, ha idegen ember, vagy ragadoz kzelti krnyezett.
Ezstfcn kakast hzrznek is nevezik. Sok esetben sajnos a kakas drgs idejn gazdjt is megtmadja, s thegyes sarkantyjval sebeket is ejtenek a gazda testn. Nem ritka eset, hogy macskval, kisebb kutyval is szembeszll, ldzbe veszi, ha kzelbe kerl. Ha kicsi kortl szabadon neveljk fel a dszkertnkben, nem hagyja el az udvart. Estnknt a fk gaira lnek, ott alusszk t az jszakt. Ezstfcnt az udvar dszeknt is tartjk. |