Madarunk a legegszsgesebb, legellenllbb dszmadr, ritkn betegszik meg.
A szabad termszetben minden madr az utols pillanatig titkolja, ha nem egszsges. Mg erre kpes, mg kapott egy eslyt a tllsre a ragadozkkal szemben, kzben taln meg is gygyul. gy viselkedik a tartott madr is. Vesztre, mivel a betegsg tnetei akkor jelentkeznek, mikor mr sokszor ks. Ezrt, fleg etetskor, mindig vegyk szemgyre llomnyunkat. Nmi gyakorlattal hamar szrevesszk, ha valami nincs rendben. A legkisebb betegsgtnetet is komolyan kell vennnk.
Ha madarunk felborzolt tollal gubbaszt, plne a kalit aljban, szrnya al dugja a fejt, lg a szrnya, szeme fnytelen, zavaros, esetleg vladkos, kapkodva, spolva szedi a levegt, orrlyuka vladkos, tsszg, khg, hrg, ott valami baj van. Ha hossz ideig egykedven ldgl az etet eltt, anlkl hogy enne, esetleg evs nlkl turklgat a magban, biztosak lehetnk benne, hogy beteg. Persze az egszsgre mg nem garancia a j tvgy. Gyans a tlzott lnksg is. Ha valamelyik testrszt az lbothoz, kalitrcshoz feni, idegesen odakap valamelyik rszhez, tl sokat tollszkodik, valsznleg kls paraziti vannak. Tmpontul szolgl a madr rlke is. Az egszsges kerek, szilrd, zldes, kzepn fehr ponttal, ami az rlkkel egytt tvoz hgysav. Ha amorf, nylks, vzszer, esetleg vres, nagyon oda kell figyelnnk. Hasmensre utal, ha a vgblnyls krli tollak sszeragadtak, piszkosak. Az ijedsg is okozhatja, ha nem errl van sz, betegsgtnetknt kell felfognunk.
Legels teendnk, hogy a beteget eltvoltjuk a tbbi kzl. Ezzel nemcsak a kr esetleges tovbbterjedst gtolhatjuk meg, de a pciens nyugalmt is biztosthatjuk. Tegynk al nedvszv paprt, amin az rlk llomnyt knnyebben ellenrizzk mint a sderen. A paprt naponta cserljk, a rgit gessk el. Vonjuk el a zld s a lgyelesget, csak szraz magot s csumizt kapjon, inni gyenge kamillatet. A kalitot meleg helyre vigyk, kb. 35 fokot kell biztostanunk. Gondoskodjunk a megvilgtsrl is, hogy brmikor lsson enni. Nyugat-Eurpban a kereskedsekben kszen kaphat "krhzkalit", de ilyet nmi kzgyessggel magunk is kszthetnk. Mintul a killtsi standardkalit vehet, ami 3 oldalrl zrt, egyfell nyitott. Ennek hinyban valamelyik kisebb tartalkkalitunk is megteszi, amire rasztal, vagy infralmpt irnytunk. Takarjuk le trlkzvel, hogy hullmosunk ha akar, flrehzdhasson a fny, ill. a kzvetlen sugrzs ell. Az infrt kb. 30-40 cm-re lltsuk a kalittl, naponta 2-3 alkalommal, 20-20 percig tartson a kezels. gyeljnk, hogy utna ne rje hideg a madarat. A "stt" infrasugarak nem hatolnak mlyre a szervezetben, inkbb melegtenek. A "vilgos" szmunkra megfelelbb, nemcsak a brt, de az alatta lv izomzatot is tmelegti. Kitgtja a vrereket, felgyorstja a vrkeringst, az anyagcsert, ingerli a vegetatv idegrendszert. Jtkony hatsa valsznleg abban ll, hogy a felpls rdekben mozgstja a szervezet tartalkait. Nem csodaszer, inkbb elssegly, sokszor ltvnyos javulst eredmnyez. Ha 2-3 nap mlva sem hoz eredmnyt, llatorvoshoz kell fordulnunk. (Ez a tbbi hzi gygymdra is vonatkozik.)
Viszonylag gyakori az emsztrendszer megbetegedse. Felismerhet a barns, vzszer, hurutos rlkrl, a vgblnyls krli sszeragadt tollakrl s kipirosodott brrl. A madr a tollai kz dugja a fejt, a vzvesztesg miatt rvid id alatt annyira lesovnyodik, hogy a mellcsontja lesen kill. Okozhatja megfzs, lghuzat, tl hideg ivvz, romlott lgyelesg, erjedt, csrztatott mag, tlmretezett zldelesg adag. A hasmensest klntsk el, a gygykalitot melegtsk fel kb. 35 fokra. Szraz magot, kamillatet kapjon. Ha elfogadja, hasznos lehet a mk is. A vgblnyls krli tollakat vatosan, langyos vzzel mossuk le, a madarat szrogassuk meg.
A szkrekeds sokkal ritkbb, amelyikk rendszeresen kap csrztatott magot s zldelesget, annl jformn el sem fordul. A madr erlkdve prbl pottyantani, esetleg vgbltjkt az lbothoz drzsli. Flborsnyi vaj, szemcseppentvel a csrbe adott pr csepp ricinusolaj segthet. A madr mrgezsi tneteket mutathat akkor is, ha tl sok nvnyi rostot vett fel, pl. tlzott zldelesgnl. A ricinusolaj ekkor is segthet. Az igazi mrgezsnek elssorban a szobban szabadon rpkd hullmos van kitve. Ha az infravrs sugrzst idejben alkalmazzuk, kihnyhatja a lenyelt anyagot.
|