A trpepintyek
Van nhny klnbsg a kt madr-csald kztt: a dszpintyek gmb alak fszket ptenek oldals bejrattal, a trpepintyek ezzel szemben egy fels bejrat cssze alak fszket csinlnak. Kvetkezskppen zldes s srgs szn tojsokat raknak lczs miatt, barna s fekete foltokkal, felhkkel, mg a dszpintyek gmbfszekben elrejtett tojsai mindig hfehrek. A nevket: "trpepinty", ezek a madarak a "narancsszn trpepintyeknek" ksznhetik, mert a felfedezsk utn a hazai (nmet) pirkjaink rokonainak tartottk ket. Nmelyik trpepintynek rendkvli tollmintzata van, de nem ezek a madarak a legsznesebbek. Azonban nagyon rdekesen viselkednek, igazn szpen nekelnek s nagyon elevenek. Elg ignytelenek s hossz letek, a legtbbjk bks termszet, kivve a kltsi idt.
A 31 trpepinty fajbl most a hat leggyakrabban tartottat szeretnm bemutatni. Ezek sem kaphatak rendszeresen a madrbrzken, llat-szakkereskedsekben - sokkal inkbb szt kell nznie a madrkedvelnek, aki trpepintyet akar tartani az importrknl. Ha nhnyat sikerl beszerezni ezekbl a madarakbl, soha nem fogja megbnni ennek a "trpemadrnak" a megvsrlst, mert mindenfle szempontbl valami egszen klnlegesek.
Most azokat a fajokat ismertetem rviden, amelyekhez szerencsm volt, hogy gondozhassam ket. A fekete-mell trpepinty kivtelvel sajnos mindegyik hm volt, ez tipikus eset az importrknl is - msklnben sikerlne, hogy ezeket a madarakat gyakrabban tenysszk s lemondhassunk a vadon befogott madarak beszerzsrl.
A barnafark trpepinty (Sporophila torqueola) 10-11 cm hossz s Dl-Texastl Nyugat-Mexikn t Panama nyugati rszig fordul el. Tallkozhatunk velk a fben, bokrok kztt s az tszleken is. A fben vagy a boztosban megbjva hallatja csicserg nekt a hm, ami tbb hangos szlamban is hallhat. Ez a trpepinty-faj ugyan szereti a meleget s szoba-hmrskletre kell szoktatni ket, de jl elviseli a hvsebb hmrskletet is. Ha egy termszetesen berendezett madrrpdben gondozzuk, nagyon jl rzi magt s igazn bartsgos lesz. Mindssze 12 nap elteltvel a toj kiklttte a 4 tojst s 11-12 nappal a kikels utn a fikk mr ki is repltek.
A fehrhomlok trpepinty (Sporophila lineola) a 11 cm-es hosszsgval az egyik legkisebb fajta trpepintyek kz tartozik, amelynek hazja Trinidadtl, Tobagtl, Kolumbitl s Venezueltl kezdve Guayann t Kelet-Brazliig, Kelet-Bolviig, Paraguayig s szaknyugat-Argentnig terjed. Igazn knny beszoktatni s nagyon bks laktrs, kivve a fajtrsaival szemben. A tenysztse mr tbbszr sikeres volt. Sajnos csak kevs olivbarna toj kerl fogalomba, klnben ennek a szp fajtnak mr felplhetett volna a trzsllomnya.
A feketemell trpepinty (Sporophila collaris) hosszsga elri a 13 cm-t, s Mato Grossoban, Brazlia keleti rszn, Paraguayban, Uruguayban, illetve szak-Argentnban elterjedtek. A tojnak hinyzik a fejn s a melln a fekete mintzat, nekik szrks-barna szn. A feketemell trpepintyeket szobahmrsklethez kell szoktatni. Hamar elhagyjk flnk s heves viselkedsi formjukat, s egszen bartsgosak s szeldek lesznek, fkppen egy madrrpdben. Nyron egy kerti rpdben, megfelel szm kltfszekkel knnyen lehet ket kltetni, kltsre biztatni. A kltsi idszakra a feketemell trpepinty elgg agresszivv vlhat a fajtrsakkal s a hasonl sznezet madarakkal szemben.
A horonycsr trpepinty (Sporophila falcirostris) 12-13 cm hossz, Brazlia s Paraguay keleti rszn l bokros ligetekben, parkokban s kertekben. Alkalmanknt kisebb szmban importljk ket. Jelentktelen szn tollazatuk ellenre ez a pintyfajta nagyon elterjedt. Mindig sima a tollazata, igazn vidm, bg, folytonos neke van, bks s a mi klmnkon is jl tarthat. Tlen termszetesen egy fttt rpdben kell elhelyezni ket. Szvesen hmozza le papagjcsrvel a friss gak krgt, valamint elszeretettel szedegeti a mg nem teljesen rett bzt s zabot a kalszokbl.
A srgamell trpepinty (Sporophila hypoxantha var.ruficollis), melyet feketetork trpepintynek is neveznek, 10-11 cm hossz, Bolvia keleti rszn, Dl-Brazliban, Paraguayban s Argentna szaki rszn l.
Elnyben rszesti a mocsaras terleteket s fves rszeket, amelyek bokrokkal tarktottak. A cinkhez hasonl mszsa a ndszlakon azt mutatja mennyire alkalmazkodott ez a trpepinty az letterhez. Szobahmrsklethez kell szoktatni akkor hamarosan megbartkozik klmnkkal s fradhatatlanul adja el trillz, ftyl nekt. A drgs alatt a hm rdekes repljtkot mutat be. Ezt a trpepinty-fajt valamint a rokon fajokat az eredeti lhelykn gyakran s kmletlenl befogjk.
A narancsszn trpepinty (Sporophila bouvreuil) a hossza 11-12 cm, Guayantl Kelet-Brazlin t Paraguayig s Argentna szakkeleti rszig honos. Ezzel a fajtval mindenek eltt szintn a mocsaras rszeken s fves terleteken tallkozhatunk. Az nekk nagyon sokoldal trillzs s csicsergs. A szoksosnl tbb melegre van szksge a beszoktats ideje alatt, ekkor hamarosan megbartkozik krnyezetvel. A dszpintyekkel egytt j tartani ket egy rpdben vagy nagyobb kalitkban. Kis mrete ellenre a narancsszn trpepinty jl megfr laktrsaival szemben. A tenysztse egy nagy pintyszakrtnek, Karl Sabel-nek sikerlt. Tovbbi prblkozsok nem jrtak sikerrel az olva szn tojk hinya miatt.
A fehrtork trpepinty (Sporophila albogularis) 11-12 cm hossz, hazja Brazlia keleti rsze. A toj teljesen barna, de van egy fehr torok-elkje. Ez a trpepinty is, mint a legtbb, a mocsaras terleteken s vzfolysok mentn l. Sok meleget ignyel a beszoktats ideje alatt. Nyron mr kerti rpdben is tarthat. Sajnos ez a trpepinty fajta nem valami bks termszet. Mindenekeltt a tenyszts idejre vagy prban, vagy nagyobb madarakkal, mint pl. hullmos papagjokkal, Neophemkkal kell egytt tartani ket. Ennek a fajnak a tenysztse mar tbbszr is eredmnyes volt. A kltsi id 12-13 nap, a fikk mar 12-14 napos korukban kireplnek.
A trpepintyek trendje
F tpllk: egzotikus keverkhez (tbb klesfajtbl, fnymagbl s ngermagbl keverve) ugyanakkora mennyisg erdei madrtakarmnyt (saltamagbl, repcemagbl, lenmagbl, mkbl, Perilla fajok magjaibl, fmagbl s ms vetmagvakbl tevdik ssze) knljunk. A frissen berett fmagok ezeknek a pintyflknek klnsen kedvelt tpllka.
Zldtakarmny: attl fggen, hogy mi ll a rendelkezsnkre, adhatunk nekik saltt, endivit, cikrit, pitypangot, gymlcsket, zldsget, mint pldul alma, krte, szl, bann, uborka, karalb s hasonl zldruk.
llati eledel: csak fikanevelshez szksges.
Vesznk egy j adag puha vagy tojsbl ksztett elesget, ppesre keverjk s reszelt srgarpval titatjuk. Valamint knlhatunk nekik levltetvet, hangyabbot, lgylrvt, darlt marhahst s aprra vgott frissen vedlett lisztkukacot.
svnyi anyagok: nem hinyozhat a mszk, szpiacsont, ftt tyktojs sszetrt hja, csakgy mint a madr-gritt sem, ami finom, apr kvekbl s kagylhjdarabkkbl ll.
Ivvz: naponta friss vizet kapjanak, ha szksges, adagolhatunk hozz folykony svnyi anyagokat, oldatokat. A frdednyben is llandan friss vizet tartsunk, mivel a madarak tbbnyire frds eltt ebbl is isznak.