
Hazja: a legkisebb s leggyakoribb laposfark papagj, amely egsz Ausztrliban elterjedt(lsd trkp), kivve a sûrû erdvel bortott terleteket. Mivel a hullmospapagj Ausztrlia legszrazabb vidkeit is benpesti, nla ppgy megtalljuk a szrazsghoz val nagyfok alkalmazkodst, mint a hasonl krlmnyek kztt l zebrapintynl. Amerikai kutatk ksrletei alapjn tudjuk, hogy 30 C hmrskleten s 30%-os pratartalom mellett 38 napig kibrtk egy cspp vz nlkl. Ez annl csodlatosabb, mert a madarak tpllkt a szraz peridusban kizrlag szraz magvak kpezik. Termszetesen ilyen krlmnyek kztt a madarak keveset mozognak, rkig elldglnek mozdulatlanul. A mozgs ugyanis erteljesebb prologtatssal jr, ezt pedig a minimumra kell cskkenteni. Ha egy kiads es kvetkeztben kizldl a tj s elegend vz ll rendelkezsre, a hullmospapagjok a legmozgkonyabb madarakk vlnak s rvidesen klteni kezdenek. Nagy szaporasguk ellenslyozza azt a tetemes vesztesget, amit a tarts vzhiny sokszor elidz.
Tpllsa : ignytelen madr. Az alaptakarmnyt a kvetkez magflesgek kpezik : fnymag, fehr s srga kles, csumiz, hntolatlan zab. Ha elegend frhely ll rendelkezsre (szabad rpde), tancsos minden magflt kln ednyben adni, hogy a madaraknak mdjukban lljon azt fogyasztani, ami nekik legjobban megfelel. Kalickban azonban, ahol magnyos madarat vagy egy tenyszprt helyeztnk el, clszerûbb megfelel szzalkban sszelltott magkeverket adni. A zabot csrztatott llapotban kln. Nlunk a fehr kles, a srga kles, a csumiz beszerzse nehzsgekbe tkzik. Marad a vrs kles, a zab s a fnymag. Mivel ez utbbi elg drga, hazai hullmospapagj-tenysztink fleg vrs klessel s zabbal etetnek (80% kles, 20% zab, a fnymagot kln adjuk). A magvakat ajnlatos klnsen a klts folyamn csrztatott llapotban is adni. Zldeledelrl llandan gondoskodni kell. Legjobban megfelel a tykhr, a salta, a spent s a kelkposzta. Idnknt adhat psztortska s gyermeklncfû is. Tlen reszelt srgarpt is adjunk.
Klts: mint a legtbb papagjfaj, odban klt. A tenysztskor szem eltt kell tartani, hogy kifogstalan kllemû, jl fejlett, egszsges madarakat prostsunk. A kltetsre hasznlt egyedek legalbb 9 hnaposak legyenek. Ha ezt betartjuk, a madarak 4-5 vig hasznlhatk tenysztsre. Idsebb madarak termkenysge cskken, s a fikk sem lesznek kifogstalanul fejlettek. A hm viaszhrtyja` kk sznû. A toj rendszerint barna, s fontos, hogy mindig sima legyen. Rncos viaszhrtyj madarakat tenysztsre ne hasznljunk. Meghatrozott tpus papagjok kitenysztsnl a rokontenyszts nem kerlhet el. Arra azonban vigyzni kell, hogy testvreket sohase prostsunk, hanem az apt a lenyval vagy az anyt a fival. A fogsgban az v brmely szakban kltethet, ha megfelel fagymentes s vilgos helyrl tudunk gondoskodni. Ilyen esetben mr janurban megkezdhetjk a kltst. gy a msodik klts fiki jnius vgre mr nllak lesznek. Az szi nemzedk lassabban fejldik, mint a tavaszi s nyri. Hazjban ktszer klt. A fogsgban ellenben egyik klts a msikat kveti, egsz ven t. Ezt a tnyt madrkedvelnek nem nevezhet zletemberek kihasznljk, hogy minl tbb utdot nevelhessenek. Mondanom sem kell, hogy az ily mdon kiuzsorzott tenyszmadarak egszsgi llapotnak ez cseppet sem hasznl, s a fikk is gyengk lesznek. Tojsszmuk 3-12, tlag 5-6. A toj rendesen a msodik tojs utn mr l. Kotlsi ideje 17-18 nap. ltalban csak a toj kotlik. Nha megesik, hogy rvid idre a hm is felvltja prjt, vagy hosszabb idt eltlt a toj mellett az odban. A fikk 30-35 napos korukban teljesen kitollasodva hagyjk el az odt. Sznk fakbb, mint az regek. A kisznezds 3 hnapos korban indul meg s 6-7 hnapos korban fejezdik be. Kezdetben csupn a nstny etet. Ksbb a hm is segt, st a fikk kireplse utn egszen tveszi a gondozst. A kireplst kvet 10. napon a fikkat az regektl el kell vlasztani. Mivel a .hullmospapagj minden msodik nap tojik, a kikelt fikk kztt igen nagy lesz a korklnbsg, nagy fszekalj esetben. Ennek elkerlse vgett, klnsen rtkes madarak esetben, tancsos csak 4-5 fikt hagyni az anyamadr alatt. A kltst nemcsak lehet, de tancsos is naponta ellenrizni mert a termketlen tojsokat s az elpusztult fikkat el kell tvoltani az odbl. Az odt Idnknt ki kell tiszttani. Fontos, hogy mindig rendelkezsre lljon egy tiszta tartalk od, melybe a fikkat trakhatjuk. A fikk felnevelshez a nagy sznhidrttartalm magvakon kvl fehrjben gazdag tpllkra is szksg van. Ha jl fejlett, ers madarakat akarunk nevelni, akkor a fehrje adagolsa elkerlhetetlen. A fikk felnevelsekor a hullmospapagj fokozott megerltetsnek van kitve. Fikit ugyanis kzvetlen a kikels utn tbb napig egy specilis vladkkal, az n. begytejjel eteti, amely a begyben s a nyelcsben keletkezik. Ez a vladk fleg fehrjt s zsrt tartalmaz, sznhidrtot ellenben csak keveset. Amint a fikk nnek, fokozatosan mind kevesebb begytejet kapnak s tbb sznhidrtban gazdag magelesget: A fehrjeelltst kemnyre ftt tojssal biztostjuk, amit ssze lehet keverni tejben ztatott s kinyomott zsemlvel, 2:1 arnyban. A keverk morzsalkos s ne ragacsos legyen.
A hullmospapagjt beszdre lehet tantani : ennek elfelttele, hogy a tantand madr szeld legyen. Szp szmmal vannak egyedek, melyek kzvetlen a kirepls utn semmifle flelmet sem tanstanak az emberrel szemben, st az vatosan felje nyjtott ujjunkra rmsznak. Az ilyen pldnyok klnsen alkalmasak a gyors megszeldtsre. Szksges, hogy a beszdre tantand madarat minden ms madrtl teljesen elklntve tartsuk. Ha a papagj teljesen szeld lett, a megtantand szt vagy szavakat, gyakran, jl rtheten mondogassuk mindaddig, mg vgre megtanulta. Sokat kell vele foglalkozni.
|