A papagjok kzzel felnevelse
A nagy rtku papagjoknl mr rgen alkalmazott mdszer, mely rvn az anyallat mellozsvel nevelik fel a szaporulatot. Fszekments cljbl a kinizmus jelensgt mutat (testvrgyilkossg) ragadozknl is szba jhet. Illetve van letmento funkcija is, amikor magra maradt, fszekbol kiesett fika teszi prbra az embert. A kzzel nevelsnek kt vltozata jhet szba, az egyik, mikor a frissen kikelt fikt rgtn elvlasztjuk a szlktl, illetve amikor a kireplsi id egyharmadnl-felnl vesszk el a fikt. Az els vltozatot azrt szoktk alkalmazni, mert ebben az esetben a szlkben mg akkora a fikanevelsi knyszer, hogy gyakran jra fszket raknak, gy kt szaporulatot is lehet remlni tlk. Erre a vltozatra r is knyszerlhetnk, ha a szlk rosszul nevelnek, illetve, ha kilkik a fikt az odbl. Az els vltozatnl lnyegben arra szmthatunk, hogy a nap 24 rjban rnknt meg kell tmni a fikt, s a kiszradst megelozendo minden 3. etets utn clszeru nhny csepp vzzel megitatni. Az etetsek kztt eltelt sznetek ksbb mr kt, hrom, ngy rra nhetnek, majd az jszakai etetst is el lehet hagyni. A felnevelshez itthon is mr elssorban erre a clra szolgl teljes kr tpokat szoks hasznlni, melyek por alakban kaphatak s csak vizet kell keverni hozz. Ezzel egytt a gyakorlott tenysztk mr a 2. httl kezdve klnfle adalkokkal szoktk a tpot dstani (hntolt kles, napraforgmag darlva; gymlcsk, sajt tojs reszelve; porr trt tojshj, stb). lltsuk szerint gy a fika jobban fejldik, valamint knnyebben rszokik a darabosabb telre. A fikk nvekedse sorn a tp llaga mind durvbb lesz (a szlk is gy etetik a fikkat). Az etetshez kanalat, fecskendt, illetve a legkisebb madarak esetben szemcseppentt szoks hasznlni. A kanalat a kt szln ltalban fel szoktk hajtani, gy egy csszer kpzdmnyt kapunk, amibl kevesebb elesg megy veszendbe.
A frissen kikelt fikt nem kell azonnal elkezdeni etetni, a szikzacsk mg mintegy 4 rra elltja tpllkkal. Ne feledjk el, hogy ezek a madrkk mg a testhomrskletk megtartsra nem kpesek, ezrt inkubtorrl kell szmukra gondoskodni. Ez egy megfelelen szigetelt doboz, melyben lland hmrskletet biztostunk (33-35 C), pl. kt villanykrtvel. Fontos a relatv pratartalom, amely 70%-os kell, hogy legyen, ezt az odba tett vizes ednykvel biztosthatjuk. Fontos termszetesen, hogy a fikk se a villanykrtket ne rhessk el, se az ednyt ne tudjk felbortani, vagy ne tudjanak beleesni. jszakra az izzkat cserljk ki kk fnyre, ez ugyanis nem zavarja a fikkat a pihensben.
Az idsebb fikk szmra mr csak egy egyszer ldt kell biztostani, s csak jszakra kell letakarni. A lda alja annyira legyen durva, hogy a fikk lbai ne csszkljanak rajta, a sima aljon a lb elcsszik, ami akr nyomork madarakat is eredmnyezhet. A lda aljra frszport tertsnk 4 - 5 cm-es magassgban. Ez hszigetelsnek is kivl, valamint a nedvessget is felissza. Az almot ktnaponta cserljk.
Az els etetsek igen nagy trelmet ignyelnek, mivel a madaraknak meg kell tanulniuk kanlbl/fecskendbl enni. Ksbb, ha mr rjttek a dolog nyitjra a ez knnyebb lesz. Prbljunk meg segteni a madrkknak, de csak finoman, eroltetni semmit nem szabad, mert ezzel akr azt is elrhetjk, hogy a fika megtagadja az evst. Ha ilyen fiknk van s egyszeren kptelenek vagyunk megetetni, akkor szksgnk lesz egy nagyobb fecskendre, melynek szrra egy csvet rgztnk. Ezt a csvet engedjk le a madr begybe, s nyomjunk tele a tppal.
Etetni a madarakat mindig olyan gyakran kell, ahnyszor megheznek. ha egy fiknak res, vagy majdnem res a begye, akkor hes. A fikt addig etessk, amg a begye rezheten telt nem lesz, vagy amg nem kr mr enni. Ha a madarainkat mr naponta csak ktszer - hromszor etetjk, akkor az etetsek kzben itassunk meg ket, mert a fikk folyadkignye elg magas.
A mestersgesen felnevelt papagjok (ark, amazonok s kakaduk) rendkvl kezesek, gy a piaci rtkk madrkedvencknt magasabb, mint a szlokkel nevelkedettek. Ezeket a madarakat tenysztsre fogni viszont nagyon nehz, ugyanis a madr n. szocializcis idszakban embert lt maga eltt s nem a szlket, ami azt eredmnyezi, hogy embernek kpzeli magt. Ez jl megfigyelhet az ivarrett kzzel nevelt madrnl: udvarolni nem egy fajtrsnak fog, hanem a gondozjnak. Trsnak viszont idelisak, roppant kezesek, gyakorlatilag mindent eltrnek. Foglalkozni viszont sokat kell velk, hiszen csak a mi trsasgunkban rzik jl magukat.
Gyakorlati tapasztalat, hogy a magevok s a begybol etetok mestersges felnevelse viszonylag knnyebb. A csorbol eteto, rovarevo fajok kicsinyeit viszont mg a leggondosabb, leghozzrtobb prblkozk sem oldhatjk meg mindig sikerrel, s a ksrlettel jr veszodsg mg sikeres felnevels esetn sem mindig hozza a vrt eredmnyt, mert a fiatal nem lehet teljes rtku
|