A kanrik tenysztse
A kanrik sokkal ignyesebbek, mint pldul a papagjok. Az etetsk s a prvlasztsi szoksaik is eltrek, de odafigyelssel, a kanri tenysztse is igen eredmnyes lehet. A tojsrakstl a fikk kireplsig krlbell kt hnap telik el. Ajnlott a kanrikat kalitkban tenyszteni, nem madrhzban. A kalitkt gy helyezzk el, hogy ne nzzen ms madarakra, nehogy azok megzavarjk a przst. A kalitka kzepn, j ha van egy eltvolthat trelvlaszt hl. Ez lehetsget ad a madaraknak, hogy egymstl kln lehessenek, de mgis lehetsget ad a hmnek, hogy udvarolhasson a tojnak.
Prosods
A hm pldnyokat kivlasztani legmegbzhatbban az nekk intenzitsa s hangereje alapjn lehet, amely a przsi llapot cscspontja fel kzeledve egyre nvekszik. A nstnyek nem nekelnek olyan szpen, mint a hmek. Prosodskor, rendszerint nyugtalanabbak s fszekraksi viselkeds figyelhet meg nluk.
Przsi idszak
A kanrik mrcius kzepn kezdenek przsra utal jeleket mutatni, ezrt ez a legjobb idpont, hogy behelyezzk a fszekdobozokat s anyagokat a ketreckbe.
Fszekraks
A kanrik nyitott helyen fszkelnek, melyek brmilyen anyagbl kszlhetnek, belertve a fmet, manyagot, agyagot. A fszkel tlct bleljk ki puha anyaggal, pldul filccel. Tovbbi anyagokat is biztostani kell a tojnak, hogy elksztse a fszket. Erre idelis anyagok: papr zsebkend, szna, moha, gyapj vagy rongyok. Brmilyen anyagot is vlasztunk, annak olyan rvidnek kell lennie, hogy a madr lba nehogy belegabalyodjon.
Tojsraks
A kanrik tlagban 4-5 tojst raknak. Egy nap csak egy tojst rak, s azt is mindig kora reggel.
A kanri tojsok halvny kkek, apr barna foltokkal. Ha hagyjuk a kanri tojsokat olyan sorrendben kikelni, ahogy a madr lerakta ket, a fikk egy fszekben klnbz fejldsi szakaszokban lesznek. Ez sokkal nehezebb munka a szlknek, mint hasonl kor s mret fikkat felnevelni. Annak rdekben, hogy ezt elkerljk, clszer a tojsokat kivenni a fszekbl, s csak akkor visszatenni, amikor a tojs folyamata mr befejezdtt. Minden tojst dl krl vegynk ki a fszekbl, s helyettestsk egy mtojssal, melyet kisllat kereskedsekben szerezhetnk be. Az eltvoltott tojsokat szobahmrskleten gyapjban akr kt htig is eltarthatjuk.
Amikor a toj befejezi a tojsrakst, a tojsokat visszahelyezhetjk a tlcba, s a mtojsokat kivehetjk. Ezutn megkezddik a kelts, ami 13-14 napig tart.
Tplls
A tojt lgy tellel etessk a przs eltt pr htig s vgig a przsi idszak alatt. Szmos nevel illetve kondicionl lgy tp kaphat, br sok tenyszt elkszti a sajt keverkt.
A hal, a csont s a szpia fontos kalciumforrs, melyet szabadon elrhetv kell tenni a madr szmra a przsi idszak alatt.
A fiatal llatok gondozsa
A kanrik vakon s csupaszon szletnek. Tpllkozsuk tekintetben teljesen a szleikre vannak utalva, amg a fszekben laknak. Krlbell 16 napos korukban hagyjk el a fszket s kezdenek el megtanulni egyedl tpllkozni. Lgy nevel tpot adhatunk a kicsiknek is a kikels utni msodik napon. Alkalmanknt a hm kanri megtmadja a kicsiket, gy mindig figyeljk a szlket a nevelsi idszakban.
A fikkat akkor vlaszthatjuk el a szlktl, ha mr kpesek nll tpllkfelvtelre. Ez az idszak krlbell a 25-30. napra tehet.