A költési idő közeledtével fontos madaraink megfelelő vitaminokban, fehérjékben, ásványi anyagokban gazdag takarmányokkal való etetése. A tél végi felerősítés céljából az egyik legalkalmasabb növényünk a tyúkhúr, mivel megfelelően nedves talajon egész évben kel, így akár még a hó alól is szedhetjük.
Az egész országban gyakori, közönséges növény, különösen csapadékos évben a kertészeti kultúrákban káros. Szántóföldön, veteményesben, tuja ültetvényekben, szőlőben, gyümölcsösben, parlagterületeken, erdei utak szélén, réten, vízparton fordul elő. A vegetáción belül tavasszal és ősszel károsít. Sűrű vetésekben akadályozza a bokrosodást, pusztulást okoz. Kora tavasztól késő őszig virágzik. Maggal terjed. 10-30 cm magas. Gyökérzete vékony, finom szálú. Szára ágas, elfekvő vagy felálló. Levelei tojásdadok, kissé hegyesek. Termése hosszúkás tok, szürkésbarna magja bibircses. Egyéves. Általában csíranövénye telel át, kora tavasszal kezd el fejlődni. Lefekvő oldalhajtásai a csomóknál meggyökeresednek, ezért igen gyorsan szőnyegként borítja a talajt. Néhány hét múlva termést hoz. Maghozama nagy, csírázóképességét sokáig megtartja. A nyári szárazság kedvezőtlen a számára, mert vagy nem kel ki, vagy elpusztul. A kertészeti kultúrák őszi talajmunkái megakadályozzák áttelelését, maghozását, az évközi munkák pedig a növekedését. Szántóföldön a tarlószántás, a boronálás és a gyomírtás pusztítja. Ha esetleg kultúránkat, veteményünket veszélyeztetné ez a gyomnövény, a legtökéletesebb védekezés madarainkkal való megetetése.
Szívesen fogyasztják egzótáink, kanári madaraink, kis- és nagypapagájaink, fácánjaink, fürjeink és kacsáink. Kínálhatjuk a kalitkába csipesszel rögzítve, vagy a rácsai közé dugva, volierekbe a földre szórva, faágakra téve, víziszárnyasainknak vízen úsztatva. A felakasztott tyúkhúrcsomók egyben kitűnő szórakozási lehetőséget is nyújtanak madaraink számára. |