Nmet nv: Blaukappenamazone
Az alapfajt Philip Lutley Scalter (1829-1913), angol zoolgus, rendszerez rta le, s a papagjok egyik legjelentsebb kutatjrl, Otto Finschrl nevezte el. A Londoni llatkert 1874-ben, a Berlini 1878-ban mutatta be, de a mai napig kevs helyen lthat, pl. Walsrode-ban. Elsknt 1949-ben Mercer (USA) szaportotta, a 70-es vekben a San Diegoi llatkertben is klttt, de nem rendszeresen. Legnagyobb tenyszllomnya az USA-ban tallhat, az exportja is ide irnyul. Gyakran tartjk hzikedvencknt, pedig erre a nagyobb mozgsignye miatt nem igazn alkalmas. Eurpban kevs tenyszt tartja, behozatala is szrvnyos. 2 alfajt ismerjk.
1. Kksapks amazon, A.f. finschi (Scalter, 1864)
A faj elterjedsnek kzps s dli rszn l, Dl-Sinalotl s Durangtl dlnek, Oaxacaig.
Alapszne zld, melln, hasn srgs. Homloka, kantrja s rszben a fejoldala barnspiros. A fejtet s a fej hts oldala vilgoskk. Az arc fltjka s szemkrnyke zldessrga. Karevezi ibolyskkek, az t elsrend karevezn piros szrnytkr lthat. A kls faroktollak zszljnak tve kk. Keskeny, csupasz szemgyrje szrke. Cs-re srgs, lba szrke, szivrvnyhrtyja narancsszn. A toj sznezete a hmhez hasonl. A fiatalok szeme stt, szneik tompbbak. Hossza 330 mm.
2. Sonora-kksapks amazon. A.f. wodi (Moore, 1937)
ny.-Mexik, Kzp- s Kelet-Sinalon s Durangban, szakra kelet Sonorig, Dny.-Chinchuig.
A finschire hasonlt, de hasa, melle zldebb, a fej barnsvrs foltja keskenyebb s tompbb. Az alapfajnl valamivel nagyobb, 340 mm.
A sk s hegyvidki erdkben l, a hegyekben 2200 mterig felhatol, elnyben rszesti a tlgy s Piniaerdket.
Ritka, csak helyenknt gyakori. Az utbbi vtizedekben lettere szklt, llomnya a mrtktelen befogs miatt is cskken. Prosval, kisebb csapatokban, vagy nagyobb, 300 ft is elr rajokban l, a kltsi idben elesg utn jrva kborol. Alvfin tbbszzas trsasgba is sszeverdik. lhelyn hamar felhvja magra a figyelmet, mivel elgg hangos. Rptben rdes rikoltst hallat.
Tpllkt gymlcsk - elssorban vad fgemagvak, bogyk, di, virgok, rgyek adjk. A kukorica s gabonafldeket, bannltetvnyeket felkeresve tetemes krt okoz.
Kltse februr-jnius kz esik. ltalban a sr erdk kiszradt, termetes fgefinak magasan fekv odiba fszkel. A fakorhadkra rakja 2-4 tojst. Az odt a harklyok vsik ki, amit aztn az amazon toj tovbb alakt.
Tartott madrknt hangos, vagy kzepesen hangos. Mozgkony, szeret rpkdni. Az j helyn hamar megszokik s bizalmass vlik. Szeret frdeni, vagy az esben ztatni magt. Sokat rgcsl, friss fagakat egsz vben rendszeresen adjunk be neki. Kemny, szvs rpds madr. Ajnlott voliermrete 4x2x1,5 mter, a bels tr 1,5x2x1,5. Tlen a vdhzat annyira ftsk, hogy a hmrsklet ne menjen fagypont al. Mivel a fldre nem szvesen szll le, etetst etetasztalrl oldjuk meg.
Magkeverknek 70%-a ll olajos (napraforg, sfrnyos szeklice, ngermag, kender, kevs kerti s fldi mogyor, fenymag) s 30%-a lisztes (vegyes kles, fnymag, cirok, lencse, bza, zab, rozs, hajdina stb.) magvakbl. Tavasszal s nyron a magvakat csrztatva is adjuk. Kapjon szraz kenyeret, gymlcst az vszaknak megfelelen, tlen fgt, bannt, mazsolt is. Az des gymlcsket elnyben rszesti. Szereti a tejes kukorict, napraforgt, flrett gabont. Rendszeresen kapjon zldelesget (pitypang gykeresen, tykhr, mangold, zsenge lhere, lucerna, f stb.). Nevelelesge tejbe ztatott kenyr, tojsos elesg, gyri lgyelesg, csrztatott magok.
Tenysztse sszeill prral megoldhat. Ha az od termszetes rnk, a bels tmr legalbb 30 cm legyen. Des-kaodnl - kemnyfbl kszljn - 30x30 cm az alapterlet, 60 cm-es magassggal. Bebvnyls 8 cm. A pr csak egymagban kltethet, minden ms madrral szemben agresszv. Nlunk a kltsi ideje mjusban kezddik, szobai rpdben valamivel elbb. Kltskor madaraink hangosabbak a szokottnl. Drgskor a hm felmereszti a fejtet tollait. Fszekalja 2-4 tojs, a toj 26-28 napig li. A fiak 8-10 htig tartzkodnak a fszekben, de a kirpls utn a szlk mg etetik ket. |